Foksterjerų veislės šunų šeimininkų apklausa

   Foksterjerų šeimininkų apklausa atlikta svetainėje www.apklausa.lt. nuo 2020 m. vasario 6 d. iki 2020 m. kovo 8 d.  Ją sudarė 20 klausimų.  Buvo užpildytos 65 anketos. 
   Apklausos tikslas: apklausti foksterjerų veislės šunų šeimininkus, siekiant išsiaiškinti parodinių ir medžioklinių linijų foksterjerų panašumus ir skirtumus, šeimininkų poreikius ir lūkesčius įsigyjant šuniuką, jį auginant, šeimininko pasitenkinimą ar nepasitenkinimą savo turimu šunimi. Anketa buvo sudaryta tyrimo autorės iš 20 klausimų. Anketa sudaryta iš trijų pagrindinių dalių: įvadinės, diagnostinės ir demografinių kintamųjų dalies. Įvadinėje dalyje respondentai yra supažindinami su tyrėju, tyrimo tikslu, paaiškinama kaip pildyti anketą. Sekanti anketos dalis yra diagnostiniai respondentų klausimai. Šiais klausimais siekta kuo išsamiau išsiaiškinti apie respondentų auginamus šunis. Paskutinėje anketos dalyje yra nurodomi demografiniai respondentų duomenys:  lytis, amžius, gyvenamoji vieta. 
   Anketoje naudojami dviejų tipų klausimai. Uždarojo tipo klausimuose reikia pasirinkti vieną arba kelis labiausiai tinkančius atsakymų variantus. Atvirojo tipo klausimuose atsakymai nėra pateikti, respondentas juos turi užpildyti savarankiškai. Tiriamųjų buvo prašoma nurodyti bendrąją informaciją apie save ( amžių, gyvenamąją vietą); informaciją apie savo šunį (veislė, lytis, amžius, svoris, ūgis); kokiomis sąlygomis jis yra laikomas (namuose, voljere, pririštas prie būdos); kiek jam yra skiriama dėmesio per dieną, ar su juo yra medžiojama, ar lankomos parodos, ar užsiimama kita veikla; ar šuo turi kažkokių baimių (jei taip- kokių); kokių šeimininkai mato privalumų ar trūkumų augindami šios veislės šunį;  kokiais kriterijais vadovaudamiesi rinkosi šuniuką; ar dar kartą įsigytų tokios veislės šunį.
   Buvo palygintas parodinių ir medžioklinių linijų šunų ūgis ir svoris. 
   Užpildytų anketų duomenys buvo suvesti į programą Microsoft Excel. Rezultatai pateikiamai skaičiais ir procentais. Darbe grafikai ir lentelės pateiktos naudojant programų paketo Microsoft Office  Word bei Excel programas. 

Foksterjerų šeimininkų apklausa ir jos duomenų analizė

   Apklausa buvo vykdoma svetainėje www.apklausa.lt, tikslinei auditorijai (foksterjerų šeimininkams) pateikiant nuorodą į apklausos anketą. Buvo užpildytos 65 anketos. Jas užpildė žmonės, auginantys bent vieną trumpaplaukį ar šiurkščiaplaukį foksterjerą. Respondentai, turintys daugiau nei vieną foksterjerą, buvo paprašyti užpildyti klausimyną kiekvienam šuniui atskirai.
  1. Pasiskirstymas pagal veisles, lytį, amžių ir linijas Respondentai nurodė, kad namuose laiko 33 trumpaplaukius (51 %) ir 32 šiurkščiaplaukius (49 %) foksterjerus.

pav.Respondentų šunų veislė

   Pagal lytis šunys pasiskirstė taip: 40 patinų (62 %) ir 25 kalės (38 %).

pav.Respondentų šunų lytis
Šunų amžius tyrimo dieną įvairus: šuniukų iki 1 metų amžiaus yra: 11 (17 %); jaunų šunų nuo 1,1 iki 3 metų: 20 (38 %); didžioji dalis yra pačioje brandoje: 25 šunys (38 %); likusi dalis- vyresnio amžiaus šunys, kuriems virš 9 metų. Tokių šunų buvo 9 (14 %).

pav. Respondentų šunų amžius

    Į klausimą, kokių linijų yra jų šuo (linija yra grupė šunų, kilusių iš vieno bendro protėvio – linijos pradininko ir turinčių bendrus požymius), respondentai atsakė, kad 27 šunys (42 %) yra medžioklinių linijų, 21 (32 %)- parodinių, o 17 (26 %)- negalėjo atsakyti į klausimą. 

pav. Respondentų šunų skaičius pagal medžioklinę / parodinę liniją

  1. Šunų svoris ir ūgis Paprašyti nurodyti savo šunų svorį, respondentai nurodė, kad 22 šunys (34 %) sveria iki 8 kg, 9 šunys (14 %)- nuo 8,1 iki 9 kg, 17 šunų (26 %)- nuo 9,1 iki 10 kg ir 13 šunų (20 %)- virš 40 kg. 4 šunų šeimininkai į klausimą atsakyti negalėjo.
    Žinant, kad pagal trumpaplaukių foksterjerų standartą (FCI) patinai turėtų sverti 7.5-8 kg, kalytės 7-7.5, o šiurkščiaplaukių patinų idealus svoris turėtų būti apie 8.25 kg, matome, kad tik 31 (48 %) šuo atitinka standartą, visi kiti yra per didelio svorio.

pav. Respondentų šunų svoris

   Palyginus parodinių linijų (viso jų yra 21) su medžioklinių linijų šunimis (viso-  27), standartą atitinkančių šunų skaičius yra panašus: iki 8 kg yra 6 šunys parodinių linijų ir 7- medžioklinių. Nuo 8.1 iki 9 kg svorio yra po 4 šunis. Kiti yra per didelio svorio. Iki 10 kg svorio yra 8 parodinių linijų ir 6- medžioklinių. Įdomu, kad virš 10 kg yra nemažai medžioklinių linijų šunų- net 9, kai tokio paties svorio parodinių- tik 2. Dar po vieną respondentą iš kiekvienos linijos negalėjo atsakyti į klausimą.

pav. Respondentų šunų svoris pagal linijas

   Abiejų veislių (trumpaplaukio ir šiurkščiaplauko foksterjerų) standartai nurodo, kad patinų ūgis turi būti iki 39 cm, kalyčių- kiek mažesnis. Tačiau respondentai nurodė, kad iki 39 cm yra tik 15 šunų (25 %). Daugiau negu 39 cm yra 20 šunų (31 %), daugiau negu 40 cm- 12 šunų (18 %). 17 šunų šeimininkų (26 %) negalėjo atsakyti į klausimą.
   Dauguma šunų yra didesnio ūgio, nes ilgą laiką nebuvo daroma atranka pagal ūgį. Jis nebuvo matuojamas nei parodose, nei parenkant poras kergimui. Trumpaplaukių foksterjerų ūgis iki 2017 metų iš viso net nebuvo nurodomas standarte, todėl į šuns ūgį ir svorį nebuvo kreipiamas dėmesys. Tik 2017.02.07 buvo padaryti pakeitimai standarte ir nurodytas ūgis bei svoris. Todėl abiejose veislėse daug peraugusių ir per didelio svorio šunų. 
   Lyginant parodinių ir medžioklinių linijų šunų ūgį, matome, kad standartinio (iki 39 cm) ūgio yra po 6 šunis iš abiejų linijų. Šiek tiek didesnio ūgio (nuo 39.1 iki 40 cm) yra 5 parodinių linijų šunys ir net 9- medžioklinių linijų. Kad šuo yra virš 40 cm, nurodė 1 parodinių linijų šuns šeimininkas, ir net 8- medžioklinių linijų. 9 parodinių ir 3 medžioklinių linijų šunų šeimininkai negalėjo atsakyti į klausimą.
   Taigi, tikrai viršijantys standartinį ūgį yra 17 (63 %) medžioklinių linijų šunų ir 6 (21 %) parodinių linijų šunys. 

pav. Respondentų šunų ūgis

pav. Respondentų šunų ūgis pagal linijas

   Foksterjerų dydis jau nuo pat veislės kūrimosi pradžios kėlė tarp veisėjų nesutarimus. Jie pasidalino į dvi stovyklas- vieni buvo įsitikinę, kad foksterjeras turi būti nedidelis, tik taip jis gali atlikti savo darbą medžiodamas urvinius žvėrelius, o kiti teigė, kad ūgis neturi didelės įtakos foksterjerui, svarbu, kad jis būtų gerai fiziškai išsivystęs, kiek galima labiau kvadratinio formato ir galėtų sėkmingai konkuruoti parodose.
  1. Dalyvavimas parodose ir medžioklėse Parodas, kaip savo hobį ( kai jose dalyvauja ne būtinus įvertinimus veisimui gauti, o savo malonumui) įvardino 13 respondentų (25 %). 10 žmonių (15 %) atsakė neigiamai. 42 respondentai (60 %) atsakė, kad niekada nedalyvavo.
    Palyginus, su kokių linijų šunimis dažniau dalyvaujama parodose, matome, kad dalyvaujama su 8 parodinių linijų šunimis ir su 5 medžioklinių linijų.

pav. Respondentų nuomonių pasiskirstymas, ar jų šuo dalyvauja parodose

        pav. Pasiskirstymas ar dalyvauja parodose pagal linijas

   Paklausus, ar su savo foksterjerais respondentai medžioja, gauti atsakymai, kad medžiojama tik su 14 (22 %) šunų, o su 51 (78 %)- ne. 
   Kaip nuo seno žinomai ir populiariai medžioklinei veislei, kurią šimtmečius tobulino ir veisė darbui urvuose, tai yra liūdnas rezultatas. Tačiau jis suprantamas, nes medžioklė kaip apsirūpinimo maistu būdas ar verslo objektas neteko prasmės ir liko tik nepigiu ir ne visiems prieinamu hobiu. 
   Buvo įdomu palyginti, su kokių linijų šunimis yra medžiojama. Be abejo, daugiausia medžiojančių (11) yra medžioklinių linijų. Tačiau medžioja ir su 1 parodinių linijų šuniu, ir dar su 2, kurių linijos šeimininkai negalėjo įvardinti.

pav. Respondentų atsakymų pasiskirstymas, vertinant tai, ar jų šuo medžioja

pav. Pasiskirstymas medžiojančių ir nemedžiojančių šunų pagal linijas

  1. Šunų laikymo sąlygos ir jiems skiriamas laikas Paprašyti nurodyti šunų laikymo sąlygas, respondentai nurodė, kad 34 šunys ( 52 %) yra laikomi bute, 26 (40 %)- nuosavame name viduje, 5 šunys (8 %) yra laikomi voljere. Buvo paklausta ir dėl laikymo pririšus prie būdos. Tokių šunų nėra.
    Palyginus medžioklinių ir parodinių linijų šunų laikymo sąlygas, matyti, kad bute yra laikoma po lygiai (po 12 abiejų linijų) šunų. Nuosavame name viduje laikomi 9 parodinių linijų ir 10 medžioklinių linijų. 5 medžioklinių linijų šunys yra laikomi voljeruose. pav. Respondentų šunų laikymo sąlygos

pav. Šunų laikymo sąlygos pagal linijas

   Foksterjerai- judrūs, aktyvūs ir sportiški šunys, reikalaujantys daug veiklos. Šeimininkų buvo paklausta, kiek laiko per dieną jie užsiima su savo šunimi. 22 respondentai (34 %) su šuniu užsiima nuo 1 iki 2 valandų, 17 (26 %) -nuo 2 iki 3 valandų, 10 (15 %)- daugiau kaip dvi valandas. Mažiausiai, nuo 0,5 iki 1 valandos laiko, su šunimi užsiima 16 (25 %) žmonių.

pav. Respondentų vidutiniškai šuniui skiriamas per dieną laikas

 Buvo pateiktas laisvos formos klausimas apie tai, kokia kita veikla, be parodų ir medžioklės)  respondentai užsiima su savo foksterjerais. 24 % respondentų vistiek nurodė medžiokles ir parodas. Dažniausiai pasikartojantis (45 %) atsakymas buvo apie aktyvų laisvalaikį su šunimi. 26 % respondentų užsiima dresūra, 5 %- sportu.

24 pav. Respondentų kita su šunimi atliekama veikla

  1. Pasitenkinimas turimu šunimi ir iškylančios problemos Įsigydami šuniuką/ šunį žmonės dažniausiai turi tam tikrų lūkesčių, planų ką jie veiks su atitinkamos veislės šunimi. Kada lūkesčiai išsipildo, žmogus jaučia pasitenkinimą, meilę ir pasididžiavimą savo šunimi. Tačiau kai kada ar dėl informacijos stokos, ar neįsigilinimo į veislės ypatumus, ar dėl individualių šuns savybių šeimininkui iškyla problemų laikant tokį šunį.
    Respondentų buvo paprašyta skalėje nuo 1 iki 5 ( kai 1- visai nesvarbu, 2- labiau nesvarbu nei svarbu, 3- labiau svarbu nei nesvarbu, 4- svarbu, 5- labai svarbu) įvertinti, kuo jiems patinka jų šuo.
    Didžiausią dalį įvertinimų (87,5 %) sudarė atsakymas, kad šuo yra žaismingas ir draugiškas. Jis draugiškas su suaugusiais žmonėmis (76,6 %), su vaikais (68,3 %). Su kitais šunimis santykiai sudėtingesni, draugiški jiems tik 31,2 % foksterjerų. Dar mažiau draugaujančių su kitais gyvūnais- tik 23,4 %. Žinant foksterjero, kaip medžiotojo ir peštuko reputaciją, rezultatai nestebina.
    71,4 % sudaro respondentų įvertinimas, kad šuo yra patogaus dydžio ir svorio, 65,6 %- puikaus eksterjero, 60,9 %- stabilios psichikos ir nenervingas.
    Kailio priežiūra paprasta atrodo tik 35,9 % žmonių, 25,4 % patinka jų medžioklinės savybės, kad jų šuo paklusnus, nurodo tik 20,3 %.
    Mažiausiai buvo atsakymų, kad jų šuo yra drąsus ir neturi jokių baimių (5,3 %). Tačiau šio apibūdinimo 1-2 balų pagal svarbumą taip pat buvo nedaug (0 ir 3,1 %), todėl galima daryti išvadas, kad šunys turi vienokių ar kitokių baimių, kurios apsunkina tiek šuns, tiek šeimininkų gyvenimą, bet jos nėra kritinės. pav. Respondentų pasiskirstymas pagal tai, kuo jiems patinka jų šuo Paklausus, kokių mato problemų, augindami foksterjerą, respondentai atsakė, kad didžiausia problema yra agresija kitiems gyvūnams (14,5 %), agresija vaikams (14,3 %), agresija kitiems šunims ir suaugusiems žmonėms (po 12,7 %).
    12,7 % nurodė, kad šunys turi sveikatos problemų, likę vieni triukšmauja ir gadina daiktus, yra nervingi ir daug loja (po 9,5 %).
    7,9 % nurodo, kad šuo yra nepaklusnus, 6,3 %- prasto eksterjero, 4,8 %- kailio priežiūra yra sudėtinga.
    Reikia pasidžiaugti, kad tik 1 šuo (1,6 %) neturi grobio intinkto. Kaip medžioklinei veislei tai yra labai svarbu.

pav. Problemos, su kuriomis respondentai susiduria augindami šunį

   Paprašyti įvertinti savo šunų darbą medžioklėje, respondentai nurodė, kad 13 iš jų yra patenkinti savo šunų darbu, 1- negalėjo atsakyti. Nepatenkintų nebuvo nė vieno.

pav. Respondentų pasitenkinimo šuns medžiokle vertinimas

   Respondentams pateikus atvirą klausimą apie šunų baimes, gauti atsakymai, kad didžioji dalis baimių (80 %) yra netikėtų, staigių garsų- fejerverkų, šūvių, griaustinio, riksmų- baimė. Nedaug, tik po 2 %, sudaro visos kitos baimės: aplinkos sąlygos (aukščio, paviršių), baimė daiktams (oro balionams, vandeniui), vaikų baimė. Kad šuo neturi jokių baimių nurodė 14 % respondentų. 

pav. Respondentų nuomonių pasiskirstymas vertinant tai, ar jų šuo turi baimių

   Kad ir kokie sunkumai užklumpa, auginant konkretų šunį, dauguma jų būna įveikiami ar tiesiog su jais susitaikoma. Todėl turbūt geriausias pasitenkinimo rodiklis foksterjerų veislės šunimis yra tai, ar žmogus dar kartą įsigytų tokios pačios veislės šuniuką/šunį. 50 respondentų (76,9 %) atsakė, kad taip, įsigytų. 12 (18,5 % ) suabejojo ir negalėjo atsakyti į klausimą. Ir tik 3 (4,6 %) žmonės atsakė, kad ne, tokios veislės nebeįsigytų. 

pav. Respondentų nuomonių pasiskirstymas, ar jie ateityje įsigytų foksterjerą, ieškodami kito šuniuko

  1. Šuniuko įsigijimo kriterijai Kas yra svarbu, įsigyjant šuniuką? Į kokias jo tėvų savybes respondentai labiausiai atkreipia dėmesį,o kas yra nesvarbu? 5 balų skalėje paprašyti įvertinti šuniuko pasirinkimo kriterijus, respondentai nurodė, kad svarbiausia jiems yra tėvų sveikata (85,7 %), kontaktas su žmogumi (70,3 %), paklusnumas (51,6 %), baimių nebuvimas (50,8 %), eksterjeras (48,5 %). Mažiau svarbu jų kilmė (28,1 %), darbinės savybės (22,2 %), veislyno žinomumas ir prestižas (12,7 %), darbiniai diplomai (11,1 %), kaina (10,9 %). Mažiausiai respondentus domina šuniuko tėvų titulai (4,8 %) ir atstumas iki veislyno (1,6 %).

pav. Respondentų nuomonių pasiskirstymas vertinant tai, kokią reikšmę ieškant ar įsigijant šuniuką, turi jo tėvų savybės

  1. Respondentų pasiskirstymo apžvalga Respondentai pagal amžių pasiskirstė taip: didžioji dalis (53,9 %) yra jauno, nuo 18 iki 35 metų amžiaus žmonės. 35,4 % yra nuo 36 iki 50 metų amžiaus. Mažiausia (10,8 %) yra vyresnio amžiaus, virš 50 metų, respondentų. pav. Respondentų amžius
    58,8 % respondentų gyvena mieste, po 18,5 %- miestelyje ir kaime, mažiausia dalis- 1,5 %- vienkiemyje. 2 respondentai (3,1 %) į klausimą neatsakė. pav. Respondentų gyvenamoji vieta Nuo seno sakoma, kad foksterjeras- anglų džentelmeno šuo. Tačiau savo gyvavimo laikotarpiu, ypač šiurkščiaplaukiams foksterjerams teko pabuvoti ir turtingų ponių salonų puošmena. Paklausus, kas mūsų dienomis yra pagrindinis foksterjero šeimininkas ir įsigijimo iniciatorius, respondentai atsakė, kad beveik po lygiai- foksterjerus myli tiek moterys (49,3 %), tiek vyrai (46,2 %). 3 šunų (4,6 %) šeimininkai yra vaikai iki 18 metų. pav. Respondentų atsakymų pasiskirstymas, kas yra pagrindinis šuns šeimininkas Išanalizavus foksterjerų veislės šeimininkų apklausos rezultatus, jie parodė, kad pagal veisles laikoma panašiai šunų : 51 % trumpaplaukių foksterjerų ir 48- šiurkščiaplaukių.Pagal lytis: patinų yra daugiau (62 %), patelių mažiau- 38 %. Daugiausia šunų yra suaugusių, nuo 3 iki 9 metų amžiaus (38 %), mažiausiai- virš 9 metų (14 %). Medžioklinių linijų yra 42 % šunų, parodinių linijų- 32 %. 26 % respondentų negalėjo atsakyti į klausimą. Lyginant šunis pagal svorį, tik 31 (48 %) šuo sveria iki 8 kg ir 8,1-9 kg, ir maždaug atitinka standartą, visi kiti yra per didelio svorio. Palyginus parodinių linijų (viso jų yra 21) su medžioklinių linijų šunimis (viso- 27), standartą atitinkančių šunų skaičius yra panašus: iki 8 kg yra 6 šunys parodinių linijų ir 7- medžioklinių Iki 39 cm ūgio (kaip reikalauja standartas) yra tik 15 šunų (25 %).. Lyginant parodinių ir medžioklinių linijų šunų ūgį, matome, kad standartinio (iki 39 cm) ūgio yra po 6 šunis iš abiejų linijų. Šiek tiek didesnio ūgio (nuo 39.1 iki 40 cm) yra 5 parodinių linijų šunys ir net 9- medžioklinių linijų. Kad šuo yra virš 40 cm, nurodė 1 parodinių linijų šuns šeimininkas, ir net 8- medžioklinių linijų. Dauguma šunų yra didesnio ūgio ir svorio, nes ilgą laiką nebuvo daroma atranka pagal šiuos kriterijus.
    Parodas kaip hobį įvardino 13 (25 %) respondentų. Iš jų parodose daugiau dalyvauja su parodinių linijų šunimis- 8 respondentai, bet 5 respondentai dalyvauja ir su medžioklinių linijų šunimis. Medžioja 14 (22 %) šunų. Iš jų- 11 šunų medžioklinės linijos, 1- parodinės, 1- respondentas negalėjo įvardinti. 34 šunys ( 52 %) yra laikomi bute, 26 (40 %)- nuosavame name viduje, 5 šunys (8 %) yra laikomi voljere (visi jie medžioklinių linijų).
    22 respondentai (34 %) su šuniu užsiima nuo 1 iki 2 valandų, 17 (26 %) -nuo 2 iki 3 valandų, 10 (15 %)- daugiau kaip dvi valandas. Mažiausiai, nuo 0,5 iki 1 valandos laiko, su šunimi užsiima 16 (25 %) žmonių. Šeimininkai dažniausiai aktyviai leidžia laiką su savo šunimi: eina pasivaikščioti, grybauja, plaukioja, bėgioja, dalyvauja žygiuose (45 %) , 26 % respondentų užsiima dresūra, 5 %- sportu.
    Tiriant šeimininkų pasitenkinimą turimu šunimi, didžiausią dalį įvertinimų (87,5 %) sudarė atsakymas, kad šuo yra žaismingas ir draugiškas. Jis draugiškas su suaugusiais žmonėmis (76,6 %), su vaikais (68,3 %). Su kitais šunimis santykiai sudėtingesni, draugiški jiems tik 31,2 % foksterjerų. Dar mažiau draugaujančių su kitais gyvūnais- tik 23,4 %. 71,4 % sudaro respondentų įvertinimas, kad šuo yra patogaus dydžio ir svorio, 65,6 %- puikaus eksterjero, 60,9 %- stabilios psichikos ir nenervingas
    Problemos auginant foksterjerą respondentai atsakė, yra: agresija kitiems gyvūnams (14,5 %), agresija vaikams (14,3 %), agresija kitiems šunims ir suaugusiems žmonėms (po 12,7 %). 12,7 % respondent nurodė, kad šunys turi sveikatos problemų, likę vieni triukšmauja ir gadina daiktus, yra nervingi ir daug loja (po 9,5 %).
    Paprašyti įvertinti savo šunų darbą medžioklėje, respondentai nurodė, kad 13 iš jų yra patenkinti savo šunų darbu, 1- negalėjo atsakyti. Nepatenkintų nebuvo nė vieno.
    Kad šuo neturi jokių baimių nurodė 14 % respondentų. Kitų didžioji dalis baimių (80 %) yra netikėtų, staigių garsų- fejerverkų, šūvių, griaustinio, riksmų- baimė. Nedaug, tik po 2 %, sudaro visos kitos baimės: aplinkos sąlygos (aukščio, paviršių), baimė daiktams (oro balionams, vandeniui), vaikų baimė.
    Įsigyjant šuniuką, respondentams yra svarbiausia tėvų sveikata (85,7 %), jų kontaktas su žmogumi (70,3 %), paklusnumas (51,6 %), baimių nebuvimas (50,8 %), eksterjeras (48,5 %). Mažiau svarbu jų kilmė (28,1 %), darbinės savybės (22,2 %), veislyno žinomumas ir prestižas (12,7 %), darbiniai diplomai (11,1 %), kaina (10,9 %). Mažiausiai respondentus domina šuniuko tėvų titulai (4,8 %) ir atstumas iki veislyno (1,6 %).
    50 respondentų (76,9 %) atsakė, kad ieškodami kito šuniuko/ šuns, vėl įsigytų foksterjerą . 12 (18,5 % ) suabejojo ir negalėjo atsakyti į klausimą. Ir tik 3 (4,6 %) žmonės atsakė, kad ne, tokios veislės nebeįsigytų.