Australų aviganiai- Australian Shepherd
TAI FOKSTROTAS
ROTVEILERIŲ, AUSTRALŲ AVIGANIŲ IR TRUMPAPLAUKIŲ FOKSTERJERŲ VEISLYNAS
Australų aviganiai- Australian Shepherd

Kilmė ir paskirtis


Manoma, kad Australų aviganiai (dar vadinami "aussi")  kaip veislė, susikūrė JAV 20 amžiuje, sukryžminus Pirėnų aviganius, Berno zenenhundus bei kelias koli veisles ir su Australijos kontinentu nieko bendro neturi. Nuo pat pradžių Australų aviganiai buvo veisiami kaip fermerių darbiniai šunys ir kaip puikūs kompanjonai šeimininkams ir jų šeimoms. Ir dabar tai patikimi ganymo šunys ir šaunūs kompanjonai. Jiems patinka dirbti ir jie yra laimingi tiesiog būdami šalia šeimininko.

Šie visapusiški šunys visoje Amerikoje buvo naudojami darbui su raguočiais, ožkomis ir avimis, netgi naminiais paukščiais. Ši veislė tapo labai populiari tarp fermerių, kurie turi nedidelius ūkius, nes jiems reikia tokio šuns-pagalbininko,bet jie neturi tiek darbo, kad juo aprūpintų žymiai didesnės veislės šunį.Todėl Australų aviganis ir turi dvigubą paskirtį: būti aviganiu ir kompanjonu. Amerikoje ir kitose šalyse šie šunys lengvai pritaikomi darbui su gelbėtojais.Bendras vaizdas

Tai puikiai subalansuotas, stiprus, raumeningas, bet lankstus, vidutinio dydžio šuo.Ūgis- iki 58 cm, svoris- iki 32 kg. Galva galinga, snukis kiek trumpokas, nosies veidrodėlis rudas arba juodas, priklausomai nuo šuns spalvos. Akys migdolo formos, gali būti įvairių spalvų ar net skirtingų, su marmuru ar dėmelėmis.Ausys pusiau stovinčios, vidutinio dydžio. Uodega arba tiesi, ilga, arba natūraliai trumpa (natural bobtail). Kailis vidutinio ilgumo ir kietumo. Spalvos: juoda trispalvė, ruda trispalvė, mėlyno marmuro ir raudono marmuro. Visų spalvų šunys gali turėti rūdžių ar/ir baltos spalvos žymių ant galvos,uodegos, kaklo, kojų ir papilvėje.                            

                                                                                                                                                                                                              

Charakteris

Šie šunys šauniai susitvarko su banda, o tam jiems reikia mokėti daug komandų. Todėl australai lengvai dresuojami ir yra labai imlūs mokslams, labai nori įtikti šeimininkui, bet, kaip ir priklauso aviganiui, sugeba daryti savarankiškus sprendimus. Gerai sutaria su visais šunimis ir naminiais gyvūnais, gerai elgiasi parodose, nuostabiai draugauja su vaikais.Tačiau su svetimais žmonėmis Australų aviganis bus santūrus ir įsitempęs. Jei Australų aviganis nebus naudojamas ganymui, jam būtina užsiimti kažkuo kitu, kad jo energija būtų kažkur išnaudota.Todėl laikant aussi namuose, jį būtina dresuoti paklusnumui (obedience, freestyle, įvairių triukų mokymas), užsiimti parodomis, žaidimais, sportu (agility, frisby,bikejoring ar pan.). Jų kompanijoje galima bėgioti krosus, važinėti dviračiu, plaukioti, eiti į žygius.

Jei šuniukas apsigyvena šeimoje su vaikais, jis greit tampa jų žaidimų partneriu. Jauniems šunims pirmais gyvenimo metais reikia daugiau treniruočių ir užsiėmimų, negu suaugusiems.


Laikymas ir priežiūra

Australų aviganio kailis yra vidutinio ilgio, todėl reikalauja nuolatinio šukavimo, kad nesusiveltų. Maudyti galima ne dažniau kaip kas 2-3 mėn. Reikia reguliariai karpyti nagus ir valyti ausis. Laikant šunį namuose, jam būtinas 2-3 valandų aktyvus pasivaikščiojimas su žaidimais ir treniruotėmis. Laikant šunį užmiestyje, jam reikia sudaryti sąlygas laisvai išsilakstyti didelėje teritorijoje. Manoma, kad rudos spalvos šunys blogiau toleruoja tiesioginę saulę, todėl užsiiminėti su jais reikia pavėsyje arba po saulės laidos.          

Šaltinis:
http://dogsecrets.ru/australian-shepherd.html

PagrindinisNaujienos-NewsFoksterjerai- Foxterriers SmoothRotveileriai- RottweilersAustralų aviganiai- Australian ShepherdMalinua- Belgian MalinoisŠuniukai- PuppiesVados- LittersAtmintyje/ In memoryKontaktai- Contacts